Dagur íslenskrar tungu – Dzień języka islandzkiego • ICELAND NEWS


– REKLAMA –

Jeśli widzieliście dziś flagi przed domami Islandczyków oraz instytucji, to powodem jest obchodzony dzisiaj Dagur íslenskrar tungu – Dzień języka islandzkiego.

Dzień Języka Islandzkiego obchodzony jest 16 listopada, w dniu urodzin Jónasa Hallgrímssona (o którym pisaliśmy niedawno TU), zgodnie z propozycją Ministra Kultury z 1996 roku. W tym dniu corocznie przyznawane są nagrody za pracę na rzecz języka islandzkiego oraz odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Celem Dnia Języka Islandzkiego jest przypomnienie ludziom znaczenia języka islandzkiego oraz radość i świętowanie jego historii, teraźniejszości i przyszłości. Dzień Języka Islandzkiego to jeden z „dni flagi” w Islandii, a więc jest oficjalną okazją do wywieszenia flagi, z którego korzystają instytucje i obywatele.

Zgodnie z sugestią Ministra Edukacji, Nauki i Kultury, jesienią 1995 roku rząd Islandii zdecydował, że 16 listopada każdego roku, w dniu urodzin Jónasa Hallgrímssona, będzie obchodzony Dniem Języka Islandzkiego. Następnie Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury corocznie czyniło szczególny wysiłek w interesie języka islandzkiego i poświęcało ten dzień na jego kultywowanie. W ten sposób uwaga narodu skupia się na statusie języka, jego wartości dla świadomości narodowej i całej kultury. Wiele osób przyłożyło ręce do pługa* i organizowało imprezy z tej okazji. Pierwsze obchody miały miejsce w 1996 r., Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury zorganizowało uroczyste spotkanie i przyznało po raz pierwszy Nagrodę im. Jónasa Hallgrímssona oraz specjalne wyróżnienie za pracę na rzecz języka islandzkiego.

*zwrot „leggja hönd á plóg” – przyłożyć ręce do pługa – może być przykładem dbałości o korzystanie z języka w jego tradycyjnej formie

Kim był Jónas Hallgrímsson pisaliśmy już niejednokrotnie.
Poeta i przyrodnik żyjący w latach 1807-1845, był jednym z najbardziej uczonych ludzi swoich czasów. Ukończył teologię, studiował prawo, a następnie ukończył nauki przyrodnicze na Uniwersytecie w Kopenhadze. Jónas jeździł na wyprawy badawcze po Islandii i pisał pamiętniki oraz raporty o islandzkiej przyrodzie. Poza pracą badawczą Jónas Hallgrímsson brał aktywny udział w wydawaniu magazynu Fjölnir, pisał liczne wiersze, opowiadania i tłumaczył na język islandzki literaturę obcą.

Jónas był aktywnym neologistą – wprowadzającym do języka nowe słowa lub nowe znaczenia starych słów – a jego wrażliwość i szacunek dla języka umożliwiły mu wyrażanie swoich myśli i myśli innych w taki sposób, aby wprowadzać innowacje w stosunku do rzeczy lub idei, które wcześniej nie miały odpowiednika w języku islandzkim.

Zasłużenie więc Dzień języka islandzkiego obchodzony jest w dniu jego urodzin.

This publish is auto generated. All Supplies and logos belong to their rightful house owners, all supplies to their authors. In case you are the proprietor of the content material and don’t want us to publish your articles, please contact us by electronic mail – [email protected] . The content material shall be deleted inside 48-72 hours.( possibly inside Minutes)Disclaimer: We at www.shekhawatirides4u.com request you to have a look at movement footage on our readers solely with cinemas and Amazon Prime Video, Netflix, Hotstar and any official digital streaming corporations. Don’t use the pyreated internet website to acquire or view on-line.

Download Server 1

Download Server 2

Keep Tuned with shekhawatirides4u.com for extra Entertainment information.

Leave a Comment

Takonus Thala bhula news Free online video downloader sociallyTrend filmypost24Choti Diwali Wishes Jaipur Dekho Socially Keeda